ABD’de işsizlik sigortası başvuruları beklentilerin altında, işgücü piyasası gücünü korumakta

Merhabalar,

ABD’de işsizlik yardımı başvuruları, dirençli bir işgücü piyasasına dair kanıtlara ek olarak Şubat ayından bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi.  ABD’de işsizlik sigortası başvurular 2 Eylül haftasında 13 bin azalarak 216 bin seviyesinde gerçekleşti.

Bu rakam, ekonomistlerin tahminlerinin tümünün altında oldu. Beklenti başvuruların 230 bin olacağı yönündeydi.26 Ağustos haftasına ilişkin veri 228 binden 229 bine revize edildi.

İşsizlik yardımı alan kişilerin sayısını temsil eden devam eden başvurular, 26 Ağustos tarihli haftada 1,68 milyona geriledi. Bu, Temmuz ayından bu yana görülen en düşük seviye.

4 haftalık hareketli ortalama 229 bin 500’e geriledi. Önceki haftanın ortalaması 237 bin 500’den 237 bin 750’ye revize edildi.

26 Ağustos naftasında devam eden işsizlik sigortaları 40 bin azalarak 1 milyon 679 bin oldu. Önceki haftanın verisi 1 milyon 725 binden 1 milyon 719 bine revize edildi.

Sigortalı işsizlik oranı 26 Ağustos haftasında 0,1 puan azalarak yüzde 1,1 oldu.

Fed ne yapar?

Oxford Economics’in önde gelen ABD ekonomisti Nancy Vanden Houten’a göre”Başvuru verileri, işgücü piyasası koşullarının yavaşladığına dair bir hatırlatma, ancak işgücü piyasasının hala sıkı olduğuna işaret ediyor.” Vanden Houten’a göre, Fed bu ayki politika toplantısında muhtemelen faiz oranlarını sabit tutacak ancak daha fazla faiz artışının tamamen masadan kalması için de “iş büyümesinde daha fazla ılımlılığın” verilerde görünmesi gerekli.

Bloomberg


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın