Bitcoin İçin Müjde: ETF Onaylandı, Tarih Belli Oldu!

Merhabalar,

Kripto borsalarına yönelik davaların ortasında SEC, Volalitity Shares’in ETF başvurusunu onayladı. “2x Bitcoin Strategy ETF” isimli kaldıraçlı Bitcoin ETF’si, muhtemelen bu ay çıkış yapacak.

SEC, Volalitity Shares’in kaldıraçlı Bitcoin ETF müracaatına onay verdi

Volatility Shares Trust, 23 Haziran’da SEC’ye 8-A Formu ile müracaat ETF başvurusu yaptı. Bu atılım ile şirket, düzenleyici tarafından denetlenebilecek menkul değer sınıfında bir yatırım aracını başlatmaya hazırlanıyor. Kayıt beyanı, “Volatility Shares 2x Bitcoin Strateji ETF”yi BITX sembolüyle listeledi. Bu ETF, S&P CME Bitcoin Vadeli Süreçler Günlük Rulo Endeksi’nin günlük performansının iki katına karşılık gelen Bitcoin’de kaldıraçlı konum fırsatı sunacak.

https://twitter.com/EricBalchunas/status/1672274997187051521

27 Haziran, ETF için birinci çıkışı tarihi olabilir

Bitcoin yatırım aracının paylarının tanıtımı potansiyel olarak 27 Haziran’da gerçekleşecek. Ancak, SEC’in kripto temaslı birçok ETF başvurusunu reddetme eğiliminde olduğunu belirtelim. Şu ana kadar SEC, Volatility Shares’in kripto yatırım aracı için başvurusunu açıkça reddetmedi. Bu nedenle kaldıraçlı Bitcoin vadeli süreçleri ETF’si, ABD’de bir birinci olacak. Volatility Shares Trust’ın web sitesi, ETF’in 27 Haziran’da çıkış yapabileceğini belirtiyor. Lakin kayıt beyanında şimdi yürürlüğe girmediği tabiri de yer alıyor.

Bu ortada, CBOE BZX Borsası’nda kaldıraçlı Bitcoin vadeli süreçleri ETF’sinin paylarını listelemek için başka bir SEC Form N-1A belgesi da sunuldu. Fakat, ne SEC ve ne de CFTC şu anda kadar net bir onay vermedi.

bitcoin icin mujde etf onaylandi tarih belli oldu 0 UvC2nTuF

Bir Volatility Shares sözcüsü, “SEC’in ne yapacağı hakkında yorum yapamayız. Söyleyebileceğimiz şey, kayıt beyanının artık geçerli olduğudur. Ayrıyeten, BITX’in ticaret için listelenmesini SEC düzenlemelerine uygun olarak planladık.”

BlackRock, WisdomTree, Valkyrie ve Invesco’da sırada

ABD’li düzenleyici, geçen yıldan bu yana bir dizi spot kripto ETF’sine müsaade vermedi. Buna karşın, 2021’den itibaren Valkyrie ve ProShares üzere şirketlerin BTC ETF’lerine müsaade vermeye başladı. Valkyrie, Mayıs ve Haziran aylarında, kendi kaldıraçlı ETF’leri için SEC’e müracaat yaptı.

Bu belgeler, SEC’in Binance ve Coinbase üzere kripto borsalarına karşı açtığı kayıt dışı menkul değer teklifleri davalarının ortasına denk geldi. Bununla birlikte, BlackRock, WisdomTree, Valkyrie ve Invesco üzere şirketlerde ETF onayı için sırada bekliyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere tüm müracaatlar, SEC davalarının gündemde olduğu 19 Haziran haftasında geldi.

https://twitter.com/EricBalchunas/status/1671271876339933184

Bu ortada, Santiment dataları, son rallinin BlackRock’ın ETF başvurusu ile örtüştüğünü gösteriyor. Geçen haftaya ortaya çıkan haber, toplumsal medyada kripto lehine hype yarattı. Bitcoin daha sonra 23 Haziran’da 31.000 dolar direncini geride bıraktı.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın