Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Temmuz’da sert düştü

Merhabalar,

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Temmuz ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 13,42 azalarak 53,27 değerini aldı.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde gerileme izlendi.

Haziran ayında başlayan düşüşün devam ettiği görüldü. Döviz kurları ve buna bağlı enflasyonda izlenen hızlı yükseliş eğilimi Tüketici Güveninde yaşanan gerilemenin en temel nedeni oldu.

Özellikle, benzin ve motorin fiyatlarında yaşanan güçlü artışların düşüşü hızlandırdığı izlendi. Bu çerçevede Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi bir önceki aya göre yüzde 15,22 gerileyerek 58,90 değerini aldı.

Diğer taraftan, içinde bulunulan dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilim Ön Endeksi ise yüzde 1,69 gerileyerek 56,17 değerini aldı.

Tüketim eğiliminde gözlenen gerilemeye rağmen, mevcut seviyenin yılın başına ve geçen yılın aynı dönemine göre daha yüksek olması iç talepteki zayıflamanın sınırlı olabileceğine işaret etti.

 

 


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın