Gözler enflasyon verilerine çevrildi! Gelecek hafta neler takip edilecek?

Merhabalar,

Geçen hafta Avrupa borsalarında pozitif bir seyir hakimdi. Almanya’da DAX endeksi, beşinci haftayı da artışla tamamlayarak son 4 ayın en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi. Önümüzdeki hafta Euro Bölgesi’nde büyüme başta olmak üzere yoğun bir veri akışı takip edilecek.

 

Salı günü bölge genelinde hizmet sektörü ve bileşik PMI verileri, Euro Bölgesi’nde ÜFE, çarşamba günü Almanya’da fabrika siparişleri, perşembe günü Euro Bölgesi’nde büyüme rakamları, cuma günü ise Almanya’da nihai enflasyon verileri piyasaların odak noktasında olacak.

ASYA

Geçen hafta bölgede açıklanan veriler, karışık sinyaller gönderirken, Çin’deki ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler de devam ediyor. Önümüzdeki hafta ise gözler özellikle Japonya’da enflasyon ve büyüme verilerine çevrildi.

 

4 Aralık’tan itibaren takip edilecek veri akışında salı günü Japonya’da Tokyo TÜFE, perşembe günü Çin’de dış ticaret fazlası ve cuma günü ise Japonya’da ekonomik büyüme ile dış ticaret istatistikleri açıklanacak. Bu veriler, özellikle Japonya ekonomisinin durumu, enflasyon trendleri ve Çin’in dış ticaret performansı hakkında önemli bilgiler sunabilir. Özellikle Çin’deki dış ticaret fazlası verisi, küresel ticaret dengeleri açısından dikkatle izlenecek.

 

YURT İÇİ

Geçen hafta BIST 100 endeksi, çoğunlukla yükseliş eğilimindeydi ve %0,83’lük bir artışla 8.026,27 puan seviyesinde haftayı tamamladı. Yatırımcıların odak noktası ise önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon verilerine kaydı.

 

AA Finans’ın ekonomistlerle yaptığı ankete göre, kasım ayında TÜFE’nin %3,68 oranında artması bekleniyor.

 

Yurt içinde önümüzdeki haftanın veri gündeminde pazartesi günü enflasyon, salı günü reel efektif döviz kuru ve perşembe günü hazine nakit dengesi verileri takip edilecek.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın