Morgan Stanley: Gelişmekte olan piyasaları sarsabilecek 9 sürpriz

Merhabalar,

Morgan Stanley, 2024 yılında Federal Rezerv’in faizleri düşürmesi ve ABD ekonomisinin sert bir inişten kurtulmasıyla gelişmekte olan piyasalar için bir iyi yılın daha öngörüsünde bulunuyor. Ancak, James Lord liderliğindeki stratejistlerin belirttiği gibi, bu düz bir seyir olmayabilir.

Üç hafta süren müşteri toplantılarının ardından, Morgan Stanley’e göre piyasaları 2024’te sarsabilecek  iyi veya kötü, dokuz sürpriz şunlar:

1- Gelişmekte olan piyasaların ülke tahvili kredi getirisi 2024’te %0 olacak: ABD Hazine tahvil getirileri 2024 sonuna kadar %5’e yükselir, gelişmekte olan piyasa marjlarını 450 baz puana iterek borç üzerindeki pozitif getiriyi sıfıra düşürür. Stratejistlerin belirttiği gibi, “bu senaryonun önümüzdeki birkaç ay önce zaten oynandığını düşünürsek, bu durumu hayal etmek çok zor olmamalı.”

2- 2024 yerel tahvillerin ülke eurobond tahvilleri geride bıraktığı yıl olacak: Morgan Stanley, önümüzdeki yıl gelişmekte olan ülkelerin döviz para birimli tahvillerinin %14 getiri sağlamasını beklerken, yerel para birimli tahvillerin %8 getiri sağlamasını bekliyor. Ancak, eğer gelişmekte olan ülke para birimleri güçlenirse, yerel para birimli tahviller daha iyi performans gösterebilir. Bu, ABD’nin sert bir inişten kaçınması, Avrupa’nın büyümesinin artması ve Çin’in büyümesinin iyileşmesiyle birlikte emtia fiyatlarının yükselmesini gerektirir.

3- Gelişmekte olan piyasalara büyük girişler geri dönüyor: Girişlerin “durgun” kalması muhtemel olsa da, yüksek başlangıç marjları, güçlü toplam getiriler ve “yumuşak inişe neden olan bir faiz indirim döngüsü” sermaye hareketlerinin piyasaya sürpriz yapabileceği, böylece daha uzun bir dönem boyunca istikrarlı getirilere yol açabileceği anlamına gelebilir.

4- Mısır borcunu yeniden yapılandırıyor: 2024 yılında gelecek dış borç ödemelerini karşılamak için yeterli rezervlere sahip olmaları nedeniyle, herhangi bir yeniden yapılandırma muhtemelen önceden tedbir amaçlı olacak. Göreli olarak yüksek ve artan faiz giderleri, 2025’e kadar yönetimi sıkıntıları erkene çekerek (seçimlerden hemen sonra) yeniden yapılandırmaya zorlayabilir.

5- Panama’da bakır üretimi: Önümüzdeki yılın mayıs ayındaki seçimler, First Quantum’ın Panama’daki bakır madenini kapatma kararını tersine çevirebileceği, ekonomik büyümeye yardımcı olabilecek ve potansiyel olarak maliyetli bir tahkim kararını önleyebilecek.

6- Arjantin, 2024’te %100 getiri sağlar: Arjantin borçları için böyle bir sonuç, olağanüstü destekleyici bir dış ortamın yanı sıra içsel düzenlemenin mükemmel bir şekilde ilerlemesini gerektirir. Cumhurbaşkanı Javier Milei, Pazar günü göreve başladı ve kamu harcamalarına önemli kesintilere dayanan bir şok terapi programı vaat etti.

7- Suudi Arabistan, tüm üretim kısıntılarını geri çevirir: Suudi Arabistan, bu yıl küresel üretim kısıntılarının büyük bir kısmını üstlenerek büyümeyi ve mali dengesini olumsuz etkiledi. Bu durum, şu anda Veliaht 2030 reformlarına harcama yapma yeteneğini etkilemeye başlıyor ve hükümeti üretimi artırmaya zorlayabilir.

8- KOP, gelişmekte olan ülke para birimlerini aşar: Kolombiya pesosu üzerinde düşüş eğilimi beklentisi devam ederken değerlemeler oldukça pahalı. Ancak yüksek taşıma maliyeti ve bazı düzeyde yerel tahvil girişleri ile bir tür korelasyon nedeniyle kısa pozisyon almak konusunda tereddüt ettik.

9- Çin’in politika dönüşü: Asya devinin Üçüncü Plenum’u, hükümetin ekonomiyi desteklemek için daha güçlü bir sinyal göndermesine neden olabilir. Bunlar arasında özel sektöre daha fazla doğrudan destek, nitelikli emlak geliştiricileri tarafından kullanılacak merkezi bir kredi programı ve daha etkili bir konut yeniden geliştirme planı bulunabilir.

Bloomberg


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın