Paris’teki havacılık fuarında Türkiye damgası! Dünyaca ünlü haber ajansı öve öve bitiremedi

Merhabalar,

Dünyanın en eski havacılık fuarı olan Paris Air Show, 4 yıl ortadan sonra Fransa‘nın başşehri Paris’te yine düzenlendi. Türkiye, fuarda ürettiği birçok ulusal havacılık eserini sergiledi. Fransa‘nın dünyaca ünlü haber ajansı AFP ise Türkiye’nin savunma endüstrisi ihracatındaki tezine övgüler yağdırarak bu noktada başarılı bir profil çizildiğini anlattı.

SON TEKNOLOJİ ESERLER UZUNLUK GÖSTERDİ

Paris Air Show’un 54’üncüsü Fransa‘nın başşehri Paris’te yer alan Paris-Le Bourget Havaalanı’nda 4 yıl ortadan sonra yine gerçekleşti. Havacılık ve savunma bölümünde yer alan dünyaca ünlü firmaların yer aldığı fuarda, son teknoloji havacılık eserleri görücüye çıkarıldı.

paristeki havacilik fuarinda turkiye damgasi dunyaca unlu haber ajansi ove ove bitiremedi 0 uesfYkXJ

MİLLİ HAVACILIK ESERLERİ DE SERGİLENDİ

25 Haziran’da sona erecek olan fuarda ABD, Almanya ve Fransa üzere ülkelerin yanında Türkiye’de fuarda ürettiği birçok eseri ziyaretçilere sundu. Ulusal havacılık eserleri, Anka, Atak, Hürkuş, Gökbey ve Kaan üzere hava araçları fuarda tanıtıldı. Fuarda stant açan TUSAŞ Motor Sanayii AŞ ise, Türkiye’nin birinci ulusal helikopter motoru TEI-TS1400, en güçlü turbodizel havacılık motoru TEI-PD222, iki vakitli akaryakıtlı havacılık motoru TEI-PG50S, turbojet motorları TEI-TJ90U, TEI-TJ60 ve TEI-TJ30 ile T-925 10 ton sınıfı Genel Niyet Helikopteri sergiledi.

paristeki havacilik fuarinda turkiye damgasi dunyaca unlu haber ajansi ove ove bitiremedi 1 KSAfU2vv

ÖVGÜYLE KELAM ETTİLER

Fransız haber ajansı AFP de fuarda Türkiye’nin araçlarına gıpta ile bakıldığını yazdı. AFP’nin haberine nazaran Fransa Milletlerarası Alakalar Enstitüsü’nde araştırmacı olan Leo Peria-Peigne, en son yazdığı makalede Türkiye’nin savunma sanayi alanında “üçüncü yol” olarak görüldüğünü kaleme aldı.

Baykar’ın ürettiği TB-2 Bayraktar modeli insansız hava araçlarının (İHA) alanında öncü olduğu belirtilen haberde, bu araçların bilhassa Ukrayna tarafından kullanıldıktan sonra dünya medyasının dikkatini çektiği vurgulandı. Stockholm Milletlerarası Barış Araştırmaları Enstitüsü’ne (SIPRI) nazaran Baykar üzere TEI’nin insansız hava araçları da Kazakistan, Kırgızistan, Malezya, Cezayir, Tunus üzere ülkelere satılıyor.

FRANSA İLE KIYASLADILAR

AFP’ye nazaran bu türlü olması durumunda Türkiye, yurt dışına 12,3 milyar dolar kıymetinde silah satan Fransa’ya çok yaklaşacak. Türkiye savunma sanayii, 2022 yılı içerisinde 4,3 milyar dolar kıymetinde ihracat gerçekleştirmişti.

paristeki havacilik fuarinda turkiye damgasi dunyaca unlu haber ajansi ove ove bitiremedi 2 OWJPZC9g

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın