Sıradaki Bitcoin Boğa Döngüsünü Başlatacak 4 Şey!

Merhabalar,

Bitcoin için boğa devrini herkes bekliyor. Bu nedenle yaşadığımız anı boğa devrine hazırlık olarak geçirenler var. Pekala boğa döngüsünü başlatacak etkenler neler? Bakalım yazımıza.

Bitcoin boğa döngüsü

Bitcoin 2023’teki en yüksek düzeyinden yüzde 15 düştü. Fakat 40.000 dolar düzeyi birkaç değerli faktör nedeniyle düşündüğünüzden daha yakın olabilir. Bitcoin, Coinbase ve Binance üzere kripto para borsalarına yönelik son düzenleyici baskılar kelam konusu. Ayrıyeten Federal Rezerv’in şahince kararlarıyla Bitcoin satışla karşılaştı. 31.000 dolar düzeyini baz aldığımızda yüzde15’lik bir düşüş yaşadı.

siradaki bitcoin boga dongusunu baslatacak 4 sey 0 Df8ASJk7

Yine de Bitcoin yılbaşından bugüne yüzde 60 artış gösterdi. 25.000 dolarık teknik takviye düzeyinin üzerinde. Dahası, birkaç nedenden dolayı yeni bir boğa döngüsü başlayabilir. İşte o nedenler.

BTC halvingi

Kripto para ünitesinin arzını her dört yılda bir yarıya indiren evvelden programlanmış bir olay var. Bitcoin halvingi. bir sonraki Bitcoin halvingi Nisan 2024’te gerçekleşecek. Evvelki üç Bitcoin yarılanması (2012, 2016, 2020) BTC fiyatlarında büyük yükselişlere neden olmuştu. Bitcoin tüm vakitler rekorlar kırmıştı. Örneğin BTC, Mayıs 2020’deki bir evvelki halvingden bu yana yüzde 276 artış gösterdi.

siradaki bitcoin boga dongusunu baslatacak 4 sey 1 ngrCAKSt

Bitcoin’in önümüzdeki 18-24 ay içinde 69.000 dolarlık rekor düzeyini test etmesini bekleyen analist Lark Davis’e nazaran, piyasa muhtemelen halvinge kadar bir birikim bölgesinde olacak. Hatta bir analist fiyatın Nisan 2024’e kadar 160.000 dolara ulaşacağını düşünüyor.

BlackRock Bitcoin ETF

BlackRock’ın ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı Bitcoin ETF başvurusu kıymetli. Halvinge giden günlerde potansiyel bir BTC fiyat rallisine olan itimadı de artırdı. 8,5 trilyon dolarlık varlığı yöneten yatırım firması, SEC ile harikaya yakın ETF onay siciline sahip. SEC’in BlackRock’ın müracaatına cevap vermek için son tarihi, halvingden bir ay evvel, Mart 2024 civarında. Birçok analist, SEC onayının Bitcoin’in halving sonrası yükseliş beklentilerini ikiye katlayabileceği görüşünde. Analist Crypto Tea, “Oyun teorisini iş başında izliyorsunuz,” diyor ve ayrıyeten ekliyor:

“BlackRock, Bitcoin’in halvingine bir yıldan az bir mühlet kaldığını anlıyor. Dünya çapındaki hiperenflasyon nedeniyle talep artmaya devam ederken yeni arz azalacak. Onlar varlık yöneticileri. Bu yüzden Bitcoin’in performansını rakiplerinden evvel yakalamaları gerekiyor.”

BTC hakimiyeti yükseliyor

SEC’in kripto borsaları Binance ve Coinbase’e yönelik son baskısı da var. Bilhassa “kayıtsız menkul kıymetler” olarak kabul edilenler olmak üzere birçok üst seviye altcoini gerilim altında bıraktı. Bu durum, Bitcoin’in kripto piyasasındaki hakimiyetinin iki yıl sonra birinci kere yüzde 50’yi geçmesiyle tıpkı vakte denk geldi.

siradaki bitcoin boga dongusunu baslatacak 4 sey 2 1R7sRLXl

Başka bir deyişle, sermaye altcoinlerden Bitcoin’e hakikat hareket ediyor. Zira Bitcoin SEC tarafından bir “menkul kıymet” olarak kabul edilmiyor. Bu nedenle, BTC, düzenleyici tarafından “menkul kıymet” olarak kabul edilen 60’tan fazla kripto para ünitesine kıyasla “güvenli” bir yatırım olarak görülebilir. MicroStrategy kurucu ortağı Michael Saylor, bunun önümüzdeki yıllarda BTC’nin piyasa kıymetini toplam kripto piyasasının yüzde 80’ine çıkaracağını öngörüyor. Saylor şunları söylüyor:

“Düzenleyici netlik, kurumsal yatırımcıları geride tutan baş karışıklığını ve tasayı ortadan kaldırarak Bitcoin’in benimsenmesini sağlayacak. Bitcoin hakimiyeti, Kripto sanayisi BTC etrafında rasyonelleştikçe ve ana akım haline geldikçe büyümeye devam edecek.”

BTC fiyatı “boğa bayrağı”

Teknik bilgiler Bitcoin’in uzun vakit dilimi grafiklerinde net bir boğa bayrağı formasyonu çizdiğinie işaret ediyor. Ayrıyeten genel toparlanma rallisinin üst taraflı devam edeceğini gösteriyor.

siradaki bitcoin boga dongusunu baslatacak 4 sey 3 BwLwsgyW

Bir boğa bayrağı, fiyat üst trend çizgisinin üzerine çıktıktan ve evvelki yükseliş trendinin yüksekliği kadar yükseldikten sonra çözülür. Sonuç olarak, Bitcoin’in boğa bayrağı gayesi Mayıs 2021 ve Mayıs 2022’de güçlü bir dayanak olan 35.500 dolar düzeyine yaklaşıyor. Kriptokoin.com olarak baktığımzıda yeniden de, kripto para ünitesinin evvelki ayı piyasası doruklarına kıyasla daha düşük bir zirve olacağı göz önüne alındığında, Bitcoin’in bir boğa döngüsüne başlamak için kararlı bir formda 35.500 doların üzerinde kapanması gerekecek.

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın