Türkiye Raporu anketi: Ekonominin kötüye gittiğini düşünenlerin oranı artıyor

Merhabalar,

Ankete göre her 10 katılımcıdan yaklaşık 8’i ekonominin durumunu olumsuz görüyor.

Türkiye Raporu’nun araştırmasına göre, ekonominin güncel durumunun çok kötü olduğunu düşünenlerin oranı giderek artıyor. Olumsuz görüşlerin oranında mayıs ayından bu yana yükseliş var.

Türkiye Raporu, İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 4-11 Ağustos 2023 tarihlerinde Türkiye çapında 26 ilde 2 bin kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucunu paylaştı. Buna göre, Ağustos ayında ekonominin güncel gidişatını “Çok kötü” ya da “Kötü” olarak değerlendirenlerin oranı yüzde 81 oldu. Yani, her 10 katılımcıdan yaklaşık 8’i ekonominin durumunu olumsuz görüyor.

Türkiye Raporu anketi: Ekonominin kötüye gittiğini düşünenlerin oranı artıyor 7

Katılımcıların yüzde 12‘si ekonomik durumun “ne iyi ne kötü” olduğunu düşünüyor. Ekonominin güncel durumunu “iyi” ya da “çok iyi” olarak değerlendirenlerin oranı ise sadece yüzde 7.

Araştırmaya göre, ekonominin güncel durumunun çok kötü/kötü olduğunu düşünenlerin oranı Temmuz’a göre 9 puan arttı. Türkiye Raporu, olumsuz görüşlerin oranında mayıs ayından bu yana yükseliş olduğu notunu düştü. Çalışma gruplarına bakıldığında, en çok öğrenciler ve ücretli özel sektör çalışanları ekonominin durumunu olumsuz görüyor.

Kısa Dalga


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın