Türkiye’nin Satınalma Gücü Paritesi’ne Göre Kişi Başına GSYH, AB Ortalamasının Yüzde 31 Altında Kalıyor!

Merhabalar,

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı “Satınalma Gücü Paritesi (Geçici Sonuçlar)” başlıklı haber bültenini yayınladı. Bülten, satınalma gücü paritesinin (SGP) ülkeler ortasındaki fiyat seviyesi farklılıklarını gidererek gerçek fiyat ve hacim karşılaştırmalarının yapılabilmesini sağladığını belirtti.

2022 yılı süreksiz sonuçlarına nazaran, Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan SGP’ye nazaran kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeksi Türkiye için 69 olarak hesaplandı. Bu kıymet, 27 Avrupa Birliği ülkesi ortalamasının yüzde 31 altında kaldı. Karşılaştırmada yer alan 36 ülke ortasında en yüksek kişi başına GSYH endeksi 261 ile Lüksemburg’a, en düşük ise 34 ile Arnavutluk’a ilişkin oldu. Lüksemburg, AB ortalamasının yüzde 161 üzerinde yer alırken, Arnavutluk ise yüzde 66 altında bir kıymete sahip oldu.

turkiyenin satinalma gucu paritesine gore kisi basina gsyh ab ortalamasinin yuzde 31 altinda kaliyor sjMLG3Mf

TÜİK’in tıpkı bülteninde, kişi başına fiili kişisel tüketim seviyesi de paylaşıldı. Kişi başına fiili kişisel tüketim endeksine nazaran Türkiye’nin kıymeti 80 olarak hesaplandı ve 27 AB ülkesi ortalamasının yüzde 20 altında kaldı. Karşılaştırmada yer alan 36 ülke ortasında en yüksek kıymet 138 ile Lüksemburg’a, en düşük ise 40 ile Arnavutluk’a ilişkin oldu.

turkiyenin satinalma gucu paritesine gore kisi basina gsyh ab ortalamasinin yuzde 31 altinda kaliyor P8SwgQF1

Ayrıca, fiyat seviyesi endeksi de belirtilen bültenin bir kesimiydi. Türkiye’nin fiili kişisel tüketime ait fiyat seviyesi endeksi 2022 yılı süreksiz sonuçlarına nazaran 36 oldu. Bu kıymet, AB ülkeleri genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan birebir mal ve hizmet sepetinin Türkiye’de 36 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösterdi.

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın