Yatırımcılar gözlerini Noel rallisine çevirdi

Merhabalar,

BMO Capital Markets Baş Yatırım Stratejisti Brian Belski, gelecekte hisse senetleri için kesin bir tarihsel karşılaştırma yapmanın mümkün olmasa da, özellikle ABD hisse senetleri ve ekonomisinin mevcut temellerini göz önünde bulundurarak uzun vadeli boğa piyasasının devam edebileceğine dair bir inancı dile getirdi.

 

ABD ekonomisinde yumuşak bir iniş senaryosunun piyasalara yansıdığı görünüyor. Bu senaryoya uymayan verilerin kabul edilmesi için ise oldukça sınırlı bir alan bulunuyor. Ancak gelecek yıl ekonominin kötüleşeceğini düşünenler bile, hisse senetlerinin uzun süre düşük seviyelerde kalacağı bir resesyonun gerçekleşmeyeceğine inanıyorlar ve bunu destekleyen geçmiş örnekler mevcut.

 

ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikası kararlarının, bu yıl olduğu gibi gelecek yılda da piyasaların beklentilerini etkilemeye devam edeceği öngörülüyor. Son dönemde FED yöneticilerinin açıklamaları daha muhafazakâr bir yöne kayıyor gibi görünüyor. Genel olarak, düşük faizler, tahvil getirilerinin düşmesi ve hisse senetleri için daha az olumsuz etki yaratabilir.

 

Sevens Report’un Başkanı Tom Essay’e göre, FED’in kendi bilançosunun büyümesi bile ciddi bir resesyonun önüne geçebilir. FED, pandemi öncesine kıyasla bilançosunu neredeyse iki katına çıkararak 7,8 trilyon dolara yükseltti. Essay’e göre bu likidite artışı, olası bir ekonomik daralmada tampon görevi görebilir.

 

Ancak bazı yatırımcılar, faiz indirimlerinin artmasının, ekonomide yumuşak iniş veya sert iniş senaryolarını destekleyen göstergelerin bir araya gelmesinden kaynaklanabileceği endişesini taşıyor.

 

Piyasalar şu anda önümüzdeki yılın birinci ve ikinci çeyreğinde iki faiz indirimi öngörüsüyle hareket ediyor. Bu tahmin gerçekleşirse, faiz indirimlerinin boyutu olası bir resesyonu engellemek için yeterince etkili olmayabilir. Çünkü FED, faiz oranlarını hâlâ %5 civarında tutmaya devam edecek.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın